Ο ΚΟΣΜΟΣ
ΕΞΑΓΩΓΗ ΔΙΣΚΩΝ
«Δίσκοι μέ Ἑλληνικές μελωδίες ἀποστέλλονται κατά χιλιάδας εἰς τήν Σαουδαραβίαν, ἡ ὁποία φαίνεται, ὅτι τόν τελευταῖον καιρόν ἐγκαταλείπει τόν πατροπαράδοτον “ἀμανέ”. Συσκευασμένοι εἰς πακέτα τῶν 25 κιλῶν, παίρνουν δρόμο –δύο ἕως τρεῖς φοράς τήν ἑβδομάδα– διά τήν χώραν τοῦ Ἴμπν Σαούδ». Ἀλλ’ ἡ παραγγελία Ἑλληνικῶν δίσκων οὐδόλως σημαίνει, ὅτι ἡ Σαουδαραβία ἐγκαταλείπει τούς ἀμανέδες: Ἀντιθέτως, ἀποδεικνύει ὅτι… ἐμμένει σταθερῶς εἰς τά πάτρια, καί ὅτι μᾶλλον ἡ Ἑλλάς τῶν μπουζουκιῶν Τουρκοφέρνει καί Ἀραβοφέρνει ἀπό μουσικῆς ἀπόψεως!
ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ
ΔΕΞΙΩΣΙΣ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ κ. ΣΕΦΕΡΗ
ΣΤΟΚΧΟΛΜΗΝ.
Ὁ πρεσβευτής τῆς Ἑλλάδος κ. Παπαδόπουλος καί ἡ σύζυγός του ἔδωσαν χθές τό ἀπόγευμα μεγάλην δεξίωσιν πρός τιμήν τοῦ τιμηθέντος μέ τό βραβεῖον Νομπέλ Ἕλληνος ποιητοῦ καί λογοτέχνου κ. Γ. Σεφέρη. Εἰς τήν δεξίωσιν παρέστησαν μέλη τῆς Σουηδικῆς αὐλῆς καί τῆς κυβερνήσεως, καθώς καί πολυάριθμοι ἀκαδημαϊκοί, καθηγηταί τοῦ Πανεπιστημίου, ἄνθρωποι τῶν γραμμάτων καί τό ξένον διπλωματικόν σῶμα. Τήν ἑσπέραν ὁ κ. Σεφέρης παρεκάθησεν εἰς γεῦμα παρατεθέν πρός τιμήν του ὑπό τῆς φοιτητικῆς ἑνώσεως τοῦ Πανεπιστημίου τῆς Στοκχόλμης.