Σάββατον, 19 Δεκεμβρίου 1959
Ο ΚΟΣΜΟΣ
Ο ΝΕΟΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΣ
Ἔκαμε τήν καλλιτέραν δυνατήν ἐκλογήν ἡ Ἀκαδημία Ἀθηνῶν, προτιμήσασα τόν ἀντιναύαρχον Δ. Φωκᾶν, διά τήν θέσιν ἑνός στρατιωτικοῦ μέλους της. Ἐκ παραλλήλου πρός τήν ἄψογον σταδιοδρομίαν του εἰς τό Β. Ναυτικόν, ὁ κ. Φωκᾶς εἶχεν ἀναδειχθῇ, ὡς γλαφυρός συγγραφεύς.
ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΝ ΔΕΝΔΡΟΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ
Ἐπί ταῖς ἑορταῖς τῶν Χριστουγέννων θά στηθῇ καί θά φωταγωγηθῇ, μερίμνῃ τοῦ Δήμου Ἀθηναίων, Χριστουγεννιάτικον δένδρον. Τοῦτο ἐδωρήθη εἰς τόν Δῆμον ὑπό τῆς Ὀλυμπιακῆς Ἑταιρείας, ἐκομίσθη δέ ἐκ Σουηδίας.