Παρασκευή, 10 Ιουνίου 1960
Ο ΚΟΣΜΟΣ
ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΣΜΟΣ
Εις ένα ογκώδη τόμον εκ 500 και πλέον σελίδων, ο ανώτερος υπάλληλος του Υπουργείου Γεωργίας κ. Γ. Χ. Γραμματόπουλος συνεκέντρωσεν όλα τα χρήσιμα στοιχεία περί του «Συγχρόνου Συνεργατισμού, αλλαχού και παρ’ημίν» – ως τιτλοφορεί και το βιβλίον του. Είναι, πράγματι, χρήσιμον και αξιαν άγνωστον, ιδία διά τους ασχολουμένους με τα κοινά και διά τους στοιχειωδώς μορφωμένους αγρότας.
ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ
ΑΠΗΓΟΡΕΥΘΗ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΞΥΛΕΙΑΣ ΔΡΥΟΣ
Δι’ αποφάσεως του υπ. Γεωργίας, απηγορεύθη η εισαγωγή ξυλείας δρυός ως και η διακίνησις ταύτης διά του Ελληνικού εδάφους, υφ’ οιανδήποτε μορφήν. Το μέτρον ελήφθη διά την προστασίαν των Ελληνικών δασών δρυός εξ επικινδύνου μύκητος, ο οποίος ενδημεί εις την Αμερικήν. Κατ’ εξαίρεσιν, επιτρέπεται η εισαγωγή βαρελίων εκ δρυός.
*Επειδή η 11ηΙουνίου 1960 ήταν Κυριακή και η «Εστία» δεν είχε κυκλοφορήσει, σταχυολογούμε κείμενα από το φύλλο της προηγουμένης ημέρας, 10ηςΙουνίου 1960.